Alemlerin Efendisi (s.a.s.) hicretin onuncu yılında ömründe bir defa nasib olan Hacc’ında yaptığı Veda Hutbesi’ni yüz binler dinlemişlerdi. Efendimiz (s.a.s.) veda ederken çok önemli bir vasiyet bırakmıştı:

“Ben size öyle bir şey bıraktım ki, ona sımsıkı sarılırsanız, hiçbir zaman doğru yoldan sapmazsınız. O, Allah’ın kitabıdır. Allah’ın Peygamberinin sünnetidir.”

O günkü yüz binlere öykünerek, biz de Alemlerin Efendisi’nin emanetine sahip çıkmak adına küçük bir adım attık: 100BinDost. Tıpkı nasıl o gün Allah’ın Kitabı yüz binlere emanet edilmişse bugün bize de emanet edilmiştir dedik. Allah’ın Kitabı’ını, Rasulullah’ın sünnetini anlamayı, birbirimize hayrı tavsiye ederek kartopu gibi büyütelim istedik. 100BinDost Projesi ile Kur’an-ı Kerim’in çağlar üstü evrensel mesajını olabildiğince geniş kitlelere ulaştırma, O'nu okuma ve anlama konusundaki çabalara bir yenisini eklemiş oluyoruz.

PROJE FİKRİ NASIL ÇIKTI?

100BinDost hediye meal projesi fikri Türkiye'de yaptırdığımız bilimsel bir anketin çarpıcı sonuçları üzerine çıktı.

Proje paydaşlarımızdan KAB Platformu ile, Türkiye ölçeğinde bilimsel bir anket çalışması yaptırarak toplumumuzun Kurân’a bakış açısını belirledik. Bu anketten çıkan sonuçlara göre halkımızın yüzde 94’ünün evinde Kur'an-ı Kerîm’in olduğu, yüzde 78 ‘inin evinde meal ya da tefsirlerin de olduğu, yüzde 37 ‘sinin orijinalinden Kur’ân okumayı bildiği, ancak sadece yüzde 5’lik bir kesiminin düzenli bir şekilde anlamıyla buluştuğu görülmüştürKamuoyu anket çalışmamızın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.
 
Türkiye'de %5 olan Kur'an'ın anlamıyla buluşma oranını yükseltmek adına 100BinDost hediye meal projesini başlattık. 
 

PROJENİN AMACI

Ülkemizin dört bir köşesine 100BinDost kampanyası ile bir dosttan bir dosta hediye edilerek yüz binlere ulaşılmasını amaçlıyoruz. Kutsal kitabımızı yani yaratıcımız Allahu Teala’nın biz insanlara gönderdiği mesajlarını, toplumun tüm kesimlerinin kendi anadillerinde idrak edecek şekilde okumalarını, anlamalarını sağlamayı ve nihayetinde Kur’an-ı Kerîm’i anlayarak yaşamak için toplumda bir farkındalık oluşturmayı hedefliyoruz.

PROJENİN HEDEF KİTLESİ

Türkçe okuyabilen herkes.


NASIL HEDİYE EDERİM?

Kredi kartı ile hediye edin 

Proje özel web sitesi 100BinDost.org web sayfasından "HEDİYE ET" butonu tıklanarak online bağış bölümüne girilerek online bağış yöntemiyle ödenebilecek.


  • Hediye edin, yüz binlerin Kur'an'ın anlamıyla buluşmasında bir dost da siz olun.
    Çünkü, #Anlayınca çok şey değişir.
Hediye işlemimi kontrol etmek istiyorum